Nawigacja

Akredytacja

Projekt "Let’s think green about our future"

 

 

 

Cele projektu:

1. podniesienie świadomości i odpowiedzialności ekologicznej

2. rozwijanie wiedzy dotyczącej ochrony środowiska

3. rozwijanie wiedzy dotyczącej odnawialnych źródeł energii

 

 

Mamy za sobą pierwszy etap projektu, właśnie zakończyliśmy rekrutację. Gratulujemy zakwalifikowywanym uczniom. Uczniów, którzy nie zakwalifikowali się zapraszamy do aplikowania w czerwcu 2025. Na zdjęciu ekipa projektowa. 

 

 

 

Styczeń 2025

Cała nasza szkoła zaczynała ferie, a my naszą grecką przygodę z Erasmusem do Grecji. W niedzielny poranek mieliśmy wylot. Koło południa już witaliśmy się z naszymi Greckimi przyjaciółmi i ich rodzinami. Niedziela upłynęła nam na wspomnieniach wizyty w Polsce oraz na poznaniu Salonik, Chortiatis i greckiej kuchni.

W poniedziałek, 21 stycznia, po raz pierwszy pojechaliśmy do szkoły partnerskiej. Naszą mobilność rozpoczęliśmy uroczystym przyjęciem  podczas którego zaprezentowano nam tradycyjne greckie piosenki i ludowe tańce. Oprócz nas w mobilności wzięły udział jeszcze szkoły z Francji, Czech i Turcji. Każda szkoła przedstawiła swoją prezentację na temat energii słonecznej, z wyjątkiem szkoły czeskiej , która prowadziła badania dotyczące energii pozyskiwanej z wody. Wszyscy przedstawili również prezentacje dotyczące swojej szkoły, swojego kraju i miasta  oraz tradycyjnych przysmaków. Po wspólnej zabawie integracyjnej braliśmy udział w zajęciach i warsztatach dotyczących energii słonecznej i jej możliwościach. Dzień zakończyliśmy na spacerze po Chortiatis, poznając jej zabytki i historię.

Drugi dzień naszej przygody (wtorek 22 stycznia) spędziliśmy w Salonikach, gdzie odwiedziliśmy Uniwersytet Arystotelesa. Wzięliśmy tam udział w zajęciach dotyczących termomodernizacji budynków, prowadzonych przez Wydział Mechaniczny. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się o nowoczesnych metodach poprawy efektywności energetycznej budynków w Grecji. Mieliśmy również okazję zobaczyć w praktyce działanie kamery termowizyjnej i poznać jej zastosowania. Eksperci wyjaśnili nam, jakie sposoby ogrzewania budynków są najbardziej efektywne i przyjazne dla środowiska. Szczególną uwagę poświęcono systemom solarnym – dowiedzieliśmy się, jak zwiększyć ich wydajność oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Opowiedziano nam również o innowacyjnych projektach związanych z fotowoltaiką, w tym o rozwiązaniach zastosowanych w obiektach sportowych Salonik i planach ulepszeń w ramach projektów dotyczących Białej Wieży. Podczas dyskusji poruszyliśmy temat zmian klimatycznych oraz roli edukacji ekologicznej w kształtowaniu świadomego podejścia do ochrony środowiska. Zastanawialiśmy się, jak każdy z nas może przyczynić się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości. Po zakończeniu zajęć zwiedziliśmy Muzeum w White Tower, poznając bogatą historię i kulturę Grecji. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście, podziwiając jego najważniejsze zabytki – Rotundę, Łuk Galeriusza, Plac Navarino, a także Kościoły Świętej Sofii i Świętego Dymitra. Spacerowaliśmy też wzdłuż portu, podziwiając morze. Dzień zakończyliśmy w świetnej atmosferze, integrując się z naszymi greckimi hostami i ciesząc się wspólnie spędzonym czasem.

W środę rano, rozpoczęliśmy naszą pracę nad projektem szkolnym, który wymagał zaangażowania i współpracy w grupie. Musieliśmy obliczyć w jaki sposób można obniżyć zużycie energii w szkole, co podsumowaliśmy na koniec projektu. Po zakończeniu zajęć, udaliśmy się do Vlatadon Monastery, gdzie mieliśmy okazję podziwiać architekturę oraz historię tego miejsca. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Europe Direct, gdzie wysłuchaliśmy interesującej prezentacji na temat korzyści płynących z bycia obywatelem Unii Europejskiej oraz problemów związanych z energią słoneczną. Temat okazał się bardzo aktualny i warty uwagi, co wywołało dyskusję wśród uczestników. Zadawaliśmy dużo pytań, a przez bardzo interesujący sposób zaprezentowania tematu, jeszcze więcej zostało nam w pamięci. Po prezentacji udaliśmy się na spacer, który zaprowadził nas do słynnych Umbrellas (Parasolek), stanowiących jeden z charakterystycznych punktów miasta. To miejsce było doskonałą okazją do zrobienia kilku zdjęć i chwili odpoczynku. W porze obiadowej, poszliśmy na posiłek do Uniwersytetu Macedońskiego, gdzie mogliśmy spróbować tradycyjnych potraw greckich. Po obiedzie skorzystaliśmy z metra, aby udać się do ruiny starych Salonik, które były fascynującym przykładem historii i kultury regionu. Po intensywnym dniu, spędziliśmy resztę popołudnia integrując się z nowymi przyjaciółmi, dzieląc się wrażeniami z minionych atrakcji. Był to dzień pełen wiedzy, emocji oraz nowych doświadczeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

W czwartek udaliśmy się do szkoły na zajęcia. Naszym zadaniem było przeanalizowanie danych które wprowadziliśmy we wcześniejszych dniach naszego projektu. Dane te dotyczyły zużycia energii w szkole w Hortiatis, na zajęciach staraliśmy się znaleźć rozwiązanie które ograniczyłoby zużycie energii w tej szkole. Padło wiele ciekawych propozycji takich jak korzystanie z ograniczonej liczby lamp podczas lekcji lub zainstalowania czujników ruchów w korytarzach szkolnych.  Po skończonych zajęciach udaliśmy się do centrum nauki Noesis gdzie w ramach gry uczyliśmy się o wadach i zaletach farma wiatrowych. Każda grupa otrzymała dane bohatera w którego musieliśmy się wcielić. Analizując jego zawód, miejsce zamieszkania, sytuację rodzinną musieliśmy postawić się na miejscu tej osoby i postanowić czy wybudowanie farm wiatrowych będzie korzystne dla naszej osoby czy nie. Później odbyła się dyskusja gdzie by przekonać resztę grupy do swojego zdania musieliśmy przedstawić pozytywy bądź negatywy farm wiatrowych. Ostatecznie grupy po przedstawieniu swoich argumentów stwierdziły że wybudowanie farm wiatrowych przyniesie więcej pozytywnych skutków dla naszych bohaterów. Po tej jakże edukującej i interesującej grze udaliśmy się do centrum handlowego Cosmos gdzie mogliśmy skosztować wielu tradycyjnych greckich potrwa takich jak gyros i kupić pamiątki. Po skończonych zakupach wróciliśmy do Chortiatis gdzie mieliśmy czas wolny. Nasi greccy gospodarze postanowili wynająć bar i zorganizować imprezę by pożegnać Tureckich gości którzy następnego dnia już wyjeżdżali. Mogliśmy posłuchać greckiej muzyki ale także poznać tradycyjne greckie tańce. Gdy zabawa dobiegła końca wróciliśmy do swoich domów by wypocząć przed następnym dniem pełnym wrażeń.

Piątek zaczęliśmy od zajęć w szkole. Polegały one na tworzeniu własnych zegarów słonecznych z materiałów dostępnych nam na codzień. Następnie przystąpiliśmy do pracy nad plakatami, w których przedstawialiśmy nasze obliczenia dotyczące zużycia energii w szkole w Hortiatis, nad którymi pracowaliśmy przez kilka ostatnich dni. A oto ich rezultaty: Średnie dzienne zużycie energii w szkole = 103,84 kWh/d Mieliśmy także za zadanie podzielić się naszymi propozycjami dotyczącymi zmniejszenia zużycia energii m.in w szkole, ale także w życiu codziennym. Każda grupa miała szansę na zaprezentowanie swojej pracy. Wszystkie plakaty mimo wspólnego tematu-były inne, ponieważ znalazły się na nich różne, ciekawe pomysły ograniczenia zużycia prądu. Były wśród nich miedzy innymi: -korzystanie z naturalnego światła, gdy tylko jest taka możliwość, -instalacja paneli słonecznych na dachu budynku szkoły, -niewłączanie światła w pomieszczeniach, gdy nie ma w nich nikogo, -używanie lamp z timerem, -instalacja świateł z czujnikiem ruchu. Oszacowaliśmy więc też jak zmieni się wtedy zużycie energii: Zużycie energii po zrealizowaniu propozycji = 57,18 kWh/d Możemy z tego wywnioskować, że nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na ilość zużytego prądu. Widzimy także, że wystarczy jedynie kilka rozwiązań, aby realnie zmniejszyć tą ilość. Po prezentacjach wszyscy uczniowie, jak i nauczyciele zostali poproszeni do odebrania certyfikatów udziału w projekcie Erasmus+. Następnie zaproszono nas na bufet z tradycyjnymi greckimi potrawami, które przygotowali dla nas uczniowie greccy. Po pysznym jedzeniu, wraz z uczniami z innych krajów mieliśmy okazję nauczyć się kilku greckich tańców. Czas wolny spędziliśmy miło z naszymi greckimi przyjaciółmi, korzystając z ostatnich dni projektu.

 

Sobotę spędziliśmy na ostatnich spacerach po Salonikach i Chortiatis, w domach naszych przyjaciół.  Ostatnią kolację jedliśmy w restauracji z pięknym widokiem na panoramę miasta.

W niedzielny poranek wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu.

 

 

Październik 2024

 

Nie mogło nas zabraknąć na Dniu Seniora, organizowanego w naszej szkole. Przygotowaliśmy fitness dla umysłu wykorzystując poznane zabawy i gry rozwijające kreatywność. Mieliśmy też okazję opowiedzieć naszym gościom jak działają i jakie dają efekty projekty Erasmus i projekty realizowane w ramach akredytacji. Przedstawiliśmy cele, założenia i efekty realizowanego   przez nas w tym roku projekcie "Let’s think green about our future”.

 

Wrzesień 2024

Mobilność w Polsce:  Odnawialne źródła energii- wiatr 

29 września wieczorem czekaliśmy z niecierpliwością na powitanie naszych greckich gości i na rozpoczęcie nowego projektu. 

W poniedziałek rano mieliśmy trochę czasu, żeby się poznać podczas gier i zabaw integracyjnych oraz na kreatywność. Jednak szybko zaczęliśmy ciężką prace nad tematem naszego projektu. Dzięki uprzejmości i ogromnemu zaangażowaniu Pana Krzysztofa Wedeł dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat farm wiatrowych na Bałtyku, zarówno od strony technicznej jak i finansowej. Pan Wedeł jest  zastępcą dyrektora Departamentu Morskich Farm Wiatrowych, więc lepiej nie mogliśmy trafić, tym bardziej, że mimo specjalistycznego i technicznego słownictwa, Pan Krzysztof przekazał nam wiedzę w bardzo przystępny i zwizualizowany sposób.

Po ogromnej dawce wiedzy, zafundowaliśmy naszym gościom ogromną dawkę polskich pierogów i zupy ogórkowej. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Nowej Soli.

Wtorek również obfitował w mnóstwo pracy. Ranek zaczęliśmy od prezentacji krajów i szkół. Później uczniowie z Polski i Grecji przedstawili wyniki swoich badań dotyczących wykorzystania wiatru w  pozyskiwaniu energii. 
Uczniowie w grupach międzynarodowych pracowali nad zagadnieniami : 
1. Jakie są główne różnice pomiędzy farmami wiatrowymi na lądzie i na morzu pod względem wydajności i wydajności energetycznej? 

2. Jakie skutki dla środowiska wiążą się z farmami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu, i jak sobie z nimi radzić?

3. Jaką rolę odgrywają farmy wiatrowe w przejściu na energię odnawialną i osiągnięciu globalnych celów klimatycznych?

4. Czy obawy związane z zanieczyszczeniem hałasem powodowanym przez lądowe farmy wiatrowe wpływają na okolicznych mieszkańców i jak sobie z tym radzimy?

 

Jeszcze przed obiadem wzięliśmy udział w warsztatach przygotowanych przez Panią Barbarę Pondel i uczniów klasy II A na temat odnawialnych źródeł energii z wykorzystaniem słońca, wiatru i wodoru.

Popołudnie spędziliśmy na szaleństwie i nauce  w Parku Fizyki i Parku Krasnala.

 

Nareszcie w środę przyszedł czas na zabawę i relaks, dwie godziny w pociągu wykorzystane na odsypianie, a potem świetny czas we Wrocławiu. Punkt pierwszy, obowiązkowy podczas każdej wycieczki, wystawa 1000 lat Wrocławia, zachwyciła naszych gości i nas. Punkt drugi zwiedzanie Starego Rynku. Punkt trzeci sesja zdjęciowa z wrocławskimi krasnalami. Punkt czwarty dobre polskie jedzenie. Punkt piąty, najważniejszy, wspólnie spędzone chwile.

 

W czwartek rozgrzewka przed pracą z Panem Abramczykiem na ściance wspinaczkowej.

Mimo, że to nie był ostatni dzień naszej mobilności, podsumowaliśmy nasze działania. A Pani Sylwia Wojtasik i Pani Aleksandra Grządko rozdały uczestnikom zasłużone certyfikaty. Uczniowie tworzyli filmy promujące potrzebę użycia i rozwoju odnawialnych źródeł energii, wkrótce będzie można je zobaczyć na naszej stronie i FB.

 

Piątkową pracę rozpoczęliśmy na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od gospodarzy Pani dr inż. Marty Gortych, dr inż. Piotra Ziembickiego, dr inż. Jakuba Kosteckiego i mgr inż. Piotra Grabasa dowiedzieliśmy się jak działa Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska, jakie ma zaplecze, jakie daje możliwości udziału w projekcie Erasmus dla wyższych uczelni. Dowiedzieliśmy się jak działa innowacyjny projekt monitorowania i przewidywania jakości powietrza w Żarach oraz jakie są plany w zakresie rozszerzenia jego na inne miasta. Poszerzyliśmy również swoją wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Później zwiedzaliśmy Zieloną Górę.

 

Po ciężkim tygodniu obfitującym w wiele pracy i nowych informacji przyszedł czas na sobotni odpoczynek  i wspólne ostatnie chwile.

 

W niedzielę rano pożegnaliśmy naszych gości i zaczęliśmy odliczanie do styczniowego spotkania.

 

Aktualności

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli
    ul. Gimnazjalna 9
    67-100 Nowa Sól
  • (+48) 068 4583894
    Tel./Fax (+48) 068 4583895
    e-mail lonsol@poczta.onet.pl

Galeria zdjęć