Nawigacja

Erasmus+

PROJEKT THINK CRITICALLY, LIVE RATIONALLY AND EMPATHICALLY

LUTY 2019

Działania organizacyjne rozpoczęte:

W dniach 4.02.- 8.02.2019 odbyło się w Turcji pierwsze robocze spotkanie partnerów projektu „ Think Critically, Live Rationally and Empathically”.  

Po dwudniowej podróży przedstawicielki naszej szkoły pp. J. Małczak, N. Popova i A. Dąbrowska dotarły do celu, którym była szkoła EraKolejler w Istambule – nasz turecki partner w projekcie. Wraz z nami do Istambułu przybyli nauczyciele z Włoch – ze szkoły Istituto di Istruzione Superiore "Umberto Pomilio" w Chieti i ze szkoły Kauno taikomosios dailes mokykla mieszczącej się na Litwie w Kownie.  Naszym celem było ustalenie planu spotkań, opracowanie działań, które zamierzamy wykonać w ramach projektu i poznanie naszych szkól. Ponieważ przylot do Istambułu nastąpił w godzinach wieczornych, nasze działania rozpoczęliśmy następnego dnia. Warto wspomnieć, że wraz ze wschodem słońca obudziło nas wezwanie do modlitwy, co było dla nas wydarzeniem niezwykłym.

Po przybyciu do szkoły zostaliśmy oprowadzeni po niej przez nauczyciela j. angielskiego pana Oktaya Akyazi. Szkoła mieści się na dwóch kondygnacjach, uczy się w niej około 600 uczniów, ma dużą salę gimnastyczną i stołówkę. Sale lekcyjne nie są duże, ale dobrze wyposażone. 

Nasze spotkanie odbywało się w szkolnej bibliotece. Zostaliśmy przywitani przez uczniów, poczęstowani turecką kawą i herbatą oraz drobnymi typowymi smakołykami tureckimi. Po czym tureccy uczniowie przystąpili do zaprezentowania swojego kraju. Przedstawili nam historię kraju, system edukacji, swoje miasto, zwyczaje kulinarne i mity o Turcji. Następnie partnerzy projektu przedstawili prezentacje o swoich krajach, tradycjach  i szkołach.

Mieliśmy również okazję poznać przebieg zajęć szkolnych i wysłuchać wykładu na temat „Rola nauczyciela w krytycznym myśleniu”. Omówiliśmy założenia projektu, ustaliliśmy daty działań i spotkań w pozostałych krajach, podzieliliśmy obowiązki i zadania wszystkich partnerów projektu.

Wizyta w Istambule miała również program kulturalny. Zwiedziliśmy stambulskie stare miasto, Błękitny Meczet, do którego wchodziliśmy zgodnie ze zwyczajem bez butów i z zakrytymi włosami. Podziwialiśmy Hagia Sofia – meczet będący obecnie muzeum -  budowlę uważaną za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery, Cysternę Bazyliki wybudowaną w VI wieku n. e., Grand Bazaar jeden z największych obiektów tego typu w Turcji, Kościół św. Antoniego z Padwy wraz ze znajdującym się przed nim pomnikiem Papieża Jana XXIII i tablice poświęcone św. Maksymilianowi Kolbe – znajdujące się także przed ww. Kościołem. Przeszliśmy przez Most Galata, podziwialiśmy panoramę miasta  z Wieży Galata powstałej w V wieku. W czasach osmańskich było w niej więzienie, magazyn, latarnia morska, strażnica. Widzieliśmy wiele wspaniałych obiektów i miejsc. 

Pobyt w Stambule zrobił na nas ogromne wrażenie. Spotkanie zakończyło się 8 lutego. Opuszczaliśmy miasto oszołomieni jego pięknem, zadowoleni ze spotkania i jego efektów, żegnani ponownie głosem muezzina ….

                     

 

 

GRUDZIEŃ 2018

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Maratonie Pisania Listów – akcji organizowanej przez Amnesty International. Uczniowie w czterech językach: polskim, angielskim, francuskim i niemieckim pisali listy w obronie kobiet, które przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka:

- 14 Polek, które w roku 2017 zostały zaatakowane podczas marszu niepodległości w Warszawie demonstrując przeciwko nienawiści , oskarżone i uznane winnymi utrudniania legalnego zgromadzenia;

-  Nawal Benaissa, prześladowanej przez władze marokańskie za domaganie się lepszego życia i opieki zdrowotnej w swoim regionie;

- Geraldine Chacon, prześladowanej za wspieranie młodych ludzi, krytykowanie władzy wenezuelskiej i walkę o prawa człowieka;

-  Marielle Franco, zamordowanej za walkę o prawa innych;

 - Nonhle Mbuthuma, prześladowanej za obronę ziemi jej przodków;

- Witaliny Kowal, zaatakowanej za wspieranie praw osób LGBTI na Ukrainie;

- Gulzar Duszenowej, która walczy o prawa osób z niepełno sprawnościami, dyskryminowanej za wypowiadanie się w społeczeństwie, w którym kobiety nie mają do tego prawa, a osoby niepełnosprawne są postrzegane jako nieuleczalnie chorzy inwalidzi, którzy powinni milczeć;

- Ateny Daemi, uwięzionej w irańskim więzieniu za publiczne wypowiadanie się przeciwko karze śmierci;

- Pavitri Manjhi, nękanej za przeciwstawianie się wielki korporacjom, które zmuszały ludzi do sprzedaży ziemi za bezcen;

-Społeczności Sengwer, brutalnie wyrzucanej z ziemi przodków.

Grupa Erasmusa zaprosiła do współpracy i udziału w Maratonie Pisania Listów szkoły partnerskie.

  

 

PAŹDZIERNIK 2018

UWAGA  Ciekawy Projekt Międzynarodowy!!!

W naszej szkole już wkrótce rozpocznie się rekrutacja do projektu

THINK CRITICALLY, LIVE RATIONALLY AND

EMPATHICALLY

realizowanego w ramach ERASMUS+, finansowanego w100% ze środków Unii Europejskiej

Celem projektu jest rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, komunikacji, umiejętności interpersonalnych
 i społecznych, umiejętności językowych, odpowiedzialności obywatelskiej i społecznej, promowanie europejskich 
wartości tolerancji, szacunku i demokracji,  a także poznanie historii, kultury i obyczajów szkół partnerskich.
 Projekt jest realizowany w roku szkolnym 2018/2019 i 2019/2020. 
  W ramach  projektu planowane są wyjazdy do Włoch i na Litwę, oraz przyjazd do Nowej Soli uczniów 
z Turcji, Włoch i Litwy. 
 Zainteresowanych uczniów zapraszamy na spotkanie informacyjne w sprawie realizacji projektu i zasad rekrutacji, 
które odbędzie się  odbędzie się w piątek 26 października na długiej przerwie w sali nr 7.
 
Justyna Małczak, Alicja Dąbrowska, Nataliya Popova

Aktualności

Kontakt

  • Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli
    ul. Gimnazjalna 9
    67-100 Nowa Sól
  • (+48) 068 4583894
    Tel./Fax (+48) 068 4583895
    e-mail lonsol@poczta.onet.pl

Galeria zdjęć